Macypura vyměnil brusli a vyhrál

BRATISLAVA – České a slovenské krasobruslení zažije koncem týdne opět společný šampionát: v pátek a sobotu v Liberci. Na posledním před čtrnácti lety v Hradci Králové mužský titul získal Slovák Rastislav vnučky. “Ani teď snad nebudeme jako chudí příbuzní,” naděje se šéf Slovenského krasobruslařského svazu Jaroslav Burian.

Náladu mu dvihli pár slibných výsledků v juniorské Grand Prix ISU, ale i některé výkony na nedělních bratislavských závodech s tajemným názvem 135. prosinec – skrývá se za ním výročí založení prvního bruslařského klubu na území Slovenska.

V zámoří žijící Igor Macypura, 21-letý rodák z Ukrajiny, který má už dva roky naše občanství, je začal zpackaným krátkým programem.Po něm zjistil, že jezdil na zlomené brusli. “Naštěstí, měl jsem náhradní, takže volná jízda už vyzněla lépe,” řekl úřadující mistr Slovenska. Hned však dodal: “Stále ne tak, jak bych si přál.” Mrzely ho dva pády, potěšilo pět trojitých skoků včetně jednoho ze dvou trojitých Axlovi.

“Igor potřebuje hodně soutěžit, zatím mu vždy vyjde buď krátký, nebo volný program,” konstatuje Burian. Minulou zimu skončil Macypura na ME třicátý a na MS dvacátý sedmý. V Liberci bude mít za soupeře desátého nejlepšího Evropana Čecha Tomáše Vernera.A ze Slováků znovu Ivana Kinčíka, který ho v neděli zdolal v krátkém programu a působivě odjezdil i volný. “Velmi ses zlepšil,” pochválila Dvojnikovovho svěřence legendární trenérka Hilda Múdra, která si ani po osmdesátce nenechá ujít žádné závody.

Macypura se po česko-slovenském šampionátu vrací do Spojených států, kde se bude s ruským trenérem Rasid Kadyrkajevom připravovat na lednové ME ve Varšavě. Výkonný výbor svazu na ně nominoval i 16-letou Košičanky Radku Bártová, která v září v premiérovém vystoupení mezi ženami na Schäferovom memoriálu ve Vídni překvapila třetím místem. “Věkem je stále juniorka, ale rozhodla se soustředit na seniorské soutěže,” vysvětlil šéf svazu.Bártová v Liberci v první soutěži o slovenský dámský titul čeká pikantní souboj: dvojnásobná šampionka, 21-letá Jacqueline Belenyesiová, která na minulých dvou ME skončila na 27., resp. 23. místě, je její klubová kolegyně, navíc obě připravuje Hana Töcziková. “Lepší by bylo, kdyby se o nominaci rozhodlo na ledě,” míní trenérka, přestože si uvědomuje Belenyesiovej handicap v podobě měsíční pauzy po zranění kotníku.

Ještě o rok méně než Bártová má pohybově i skokanské nadaná Ivana Reitmayerová, hlavní kandidátka na juniorský titul. Největším talentem mezi junioři je Jakub Štrobl, letos dvakrát sedmý na juniorských Grand Prix.I oni vyšli z košické líhně: Ivana se však už připravuje v Bratislavě (pod matčiným vedením) a Štrobl pod taktovkou Češky Evy Horklovej v Praze. Jeho příklad spolu se spojením šampionátů potvrzuje, že kontakty v tomto sportu přežili i rozdělení republiky.